Každý, kdo by chtěl rychle zhubnout a zároveň posílit své kosterní svalstvo, by měl uvažovat o pravidelném plavání. Jedná se o sport, kde je člověk sice částečně nadnášen vodou, avšak pořád musí makat jako šroub, aby měl nějaké výsledky. Voda akorát udržuje tělo ve správné rovině, díky čemuž je možnost k tvorbě různých svalových dysbalancí při plavání mnohem nižší než u jiných sportů. Aby mělo plavání smysl, je nezbytné se mu skutečně věnovat v pravidelných intervalech, nejlépe skoro denně. To často nejde, nemá-li člověk vlastní plochu. Proto je dobré o její koupi uvažovat.
Spousta lidí si myslí, že bazény jsou jen pro milionáře, ale v tomto ohledu se dost mýlí. Nějakou vodní plochu si už dnes může pořídit každý, kdo má alespoň nějaký pozemek. Pro plavání to chce však něco většího a je pravda, že rozměrnější bazény jsou skutečně finančně náročnější. Na druhou stranu preparáty a doplňky sloužící k jejich údržbě jde koupit za docela příjemné peníze.
Dobrým příkladem je třeba chlór. Ten se prodává ve více formách, ale vždy funguje jako vysoce efektivní dezinfekce, která ovšem trochu zavání. To však není jediné negativum, které se o chlorových preparátech dá říci. Také často působí na pokožce různé ekzémy, což hlavně lidé s citlivější kůží nesou docela nelibě. Běžně se naštěstí dají koupit i rozličné alternativy, například aktivní kyslík. Ten je sice dražší, avšak nesmrdí ani po něm netrpí pokožka. Na druhou stranu mořská sůl je pro pokožku vyloženě balzám. I ta se využívá k dezinfekci, ovšem nikoliv samostatně, ale se solonizační jednotkou.
Nejen dezinfekční prostředky dokáží udržet bazénovou vodu v dobré kondici. Velmi efektivní jsou i bazénové plachty, ať už klasické nebo solární. Solární plachta je sice dražší, ale zase umí nejen držet nečistoty mimo vodní plochu, avšak zároveň vodu i ohřívá. Musí být ovšem slunečno.