PomÄ›rnÄ› známým problémem horolezců je, že ÄÃm výše jsou, tÃm hůře se jim dýchá. PocÃtit to můžeme již ve výšce okolo 2 000 metrů nad moÅ™em, a ÄÃm výše stoupáme, tÃm je tento efekt intenzivnÄ›jÅ¡Ã. Je to i důvod, proÄ pÅ™i stoupánà na velehory majà nasazeny kyslÃkové masky.
Â
VÄ›tÅ¡ina lidà si myslÃ, že důvodem tohoto jevu je nedostatek kyslÃku. A je to také pravda, avÅ¡ak ne tak, jak si běžnÄ› pÅ™edstavujeme. Nenà tomu tak, že by jeho podÃl byl menÅ¡Ã než u pobÅ™ežÃ. Problém je nÄ›kde úplnÄ› jinde.
Â
Â
Zde si musÃme uvÄ›domit, že i na vzduch kolem nás působà gravitace. SamozÅ™ejmÄ›, studený vzduch je mnohem těžšà než ten horký, tudÞ klesá k zemi, zatÃmco ten horký stoupá. Problém je v tom, že i ten horký je vázán gravitacÃ, byÅ¥ zdaleka ne do takové mÃry. To znamená, že existuje hranice, za kterou nemůže jÃt ani on.
Â
Z tohoto důvodu je tak jasné, že ÄÃm výše jdeme, tÃm ménÄ› vzduchu je kolem nás. A to znamená, že se nám také hůře dýchá. Obsah kyslÃku je ten samý, avÅ¡ak jeho koncentrace je mnohem menÅ¡Ã. Do plic nám jej tak dostává ménÄ›.
Â
Â
OvÅ¡em to, že se nám hůře dýchá, pro nás může být fatálnÃ. Pokud nemáme dostateÄný pÅ™Ãsun kyslÃku, dojde k vÄ›tÅ¡Ãmu vyluÄovánà kyseliny mléÄné než je běžné, a to i pÅ™i minimálnà námaze. Ta působà jako jed, který zaÄne likvidovat buňky.
Â
PÅ™i nedostatku kyslÃku pak docházà k poÅ¡kozovánà orgánů, zejména mozku, který je na nÄ›j velmi nároÄný. A asi nenà potÅ™eba Å™Ãkat, co by nÄ›co takového znamenalo, zvláštÄ› ve velkých výškách, kde nenà k dispozici rychlá pomoc. Pokud to spojÃme s mrazy, které tam panujÃ, nenà divu, že je napÅ™Ãklad cesta na Mount Everest prakticky celá lemována mrtvolami, které mnohdy i sloužà jako ukazatel.
Â
Proto bychom nemÄ›li tento jev podceňovat, zvláštÄ› pokud se napÅ™Ãklad rozhodneme dát na vysokohorskou turistiku. Zde je rozhodnÄ› lepÅ¡Ã neriskovat a radÄ›ji si sebou vzÃt kyslÃkový pÅ™Ãstroj. Může nám totiž zachránit život