ZÅ™ejmÄ› neexistovala lidská civilizace, která by si nevážila zlata. A nenà divu – tento drahý kov je velmi vzácný a krásný, což znamená, že je i vysoko cenÄ›ný. Když se vÅ¡ak podÃváme na kovové výrobky, zjistÃme, že v nich se právÄ› tento materiál pÅ™ÃliÅ¡ Äasto nepoužÃvá.
Â
To se týká i zlatých Å¡perků. Ty jsou v naprosté vÄ›tÅ¡inÄ› pÅ™Ãpadů pouze pozlacené, kdy zlatá vrstva nenà ani milimetr silná. U běžných kovových výrobků jej pak nenajdeme prakticky vůbec, a to ani u lidÃ, kteřà by si to mohli dovolit.
Â
Â
Tak tomu bylo i u starých civilizacÃ. NapÅ™Ãklad Aztékové Äi Inkové byli povÄ›stnà svými zlatými Å¡perky a bohatstvÃm, avÅ¡ak jejich budovy, a to i ty sakrálnÃ, byly vyrobeny z obyÄejného kamene. Dokonce ani vrcholky chrámů nebyly zhotoveny ze zlata, dokonce ani u tÄ›ch, které sloužily k uctÃvánà sluneÄnÃho boha.
Â
HlavnÃm důvodem, proÄ tomu tak je, je fakt, že zlato se pro zpracovánà v kovoprůmyslu pÅ™ÃliÅ¡ nehodÃ. Za prvé má pÅ™ÃliÅ¡ nÃzkou teplotu tánÃ, takže je obtÞné s nÃm pracovat. NavÃc se jedná o velmi mÄ›kký kov, který v podstatÄ› nesnese žádnou zátěž.
Â
Â
Dále je zde také jeho již zmÃnÄ›ná rarita, kdy jeho zásoby jsou zkrátka pÅ™ÃliÅ¡ malé na to, aby bylo možné jej použÃvat jinde než ve Å¡perkaÅ™stvÃ. To vÅ¡e ostatnÄ› vÄ›dÄ›ly již staré národy, což je důvod, proÄ nenajdeme žádné stavby z tohoto materiálu ani u civilizacÃ, které mÄ›ly zlata dostatek.
Â
Je tedy jasné, že aÄkoliv urÄitou hodnotu má, a nÄ›kde se použÃvá i jako materiál do vodiÄů, rozhodnÄ› se nejedná o prvek s rozÅ¡ÃÅ™eným využitÃm. Jeho cena se tak neodvÃjà od toho, že by pro nás bylo zlato nÄ›jak užiteÄné. NamÃsto toho je jeho hodnota dána pouze tÃm, že se nám lÃbà a že je vzácné.
Â
I to je důvod, proÄ nenà hromadÄ›nà zlata tak dobrou investicÃ, jak by se mohlo na prvnà pohled zdát. Nikdy totiž nevÃme, kdy se objevà nÄ›jaký jiný materiál, který budeme mÃt rádi vÃce.