I když lidé chodí do práce na plné úvazky, kvůli inflaci a neustálému zdražování všech základních životních potřeb často příjmy nestačí. Aby lidé nepadali do dluhové pasti, musí si hledat brigády, což je často dost velký problém zejména u rodin s malými dětmi, které potřebují neustálý dohled. Z důvodu vyššího výdělku často lidé volí zaměstnání v zahraničí. Nejčastějšími státy kam lidé z České republiky jezdí za prací je Rakousko a Německo. Za stejnou práci tady lidé vydělají několikanásobně víc, tak proč by nejezdili pracovat někam, kde budou mít vyšší výplatu?
Tento fenomén je u nás známý už několik let, ale v posledních pár letech se čím dál více lidí zajímá o možnosti výdělku v zahraničí.
Někteří lidé dojíždí, ale ti, kteří nemají to štěstí že bydlí u hranic, musí trávit pracovní dny v zahraničí a na víkendy jezdí domu. Pro rodinný život to sice není nejlepší řešení, ale pro rodinný rozpočet je to důležitá změna. Kdo pracuje v Německu, ten má možnost pobírat obdobu českého přídavku na dítě. Na ten mají nárok rodiče, z nichž alespoň jeden pracuje v Německu na plný i částečný úvazek nebo zde podniká či jinak odvádí daně. Není potřeba zde mít trvalý pobyt, ale je potřeba platit daně. To je stěžejní podmínka, kterou je potřeba splnit, aby rodině nárok na dávku vznikl.
Neumíte německy?
Němčina jen poměrně složitý jazyk jak na gramatiku tak na výslovnost, a tak i když zde někdo pracuje, často se stěží domluví v základních věcech. Pro získání dávek je potřeba se domluvit s místními úřady, kde je potřeba vyplnit kindergeld formuláře. To není pro někoho, kdo německy příliš neumí, jednoduché. Je možné si najmout překladatele a nebo rovnou někoho, kdo se v dávkách vyzná a dokáže vám nejen poradit, zda se nárok na její získání týká i vás a nebo vám může rovnou vyplnit i potřebné formuláře.